Jesteśmy producentem wyrobów z tworzyw sztucznych, wykorzystywanych w systemach zamocowań w branży budowlanej. Specjalizujemy się w produkcji łączników do termoizolacji fasadowych jak i dachowych, które są przebadane i dopuszczone do większości podłoży budowlanych. Nasze działania skupiają się na wdrażaniu nowych rozwiązań w dziedzinie zamocowań, doskonaleniu produkowanych wyrobów i podnoszeniu jakości świadczonych usług.
Posiadamy szeroką ofertę mocowań, obejmującą pełną gamę produktów w rozmiarach o największym zakresie na rynku. Szybko zmieniające się wymagania i potrzeby naszych klientów motywują nas do nieustannego rozwoju, stosowania nowych technologii i stałego poszerzania naszej oferty. Zapewniamy stały i bezpośredni kontakt z klientem poprzez naszych przedstawicieli, którzy gotowi są do udzielenia merytorycznego wsparcia i pomocy technicznej przy wyborze optymalnie najlepszego naszego produktu odpowiedniego do wykonywanego zadania. Zwracamy szczególną uwagę na jakość, którą potwierdzamy szeregiem uzyskanych aprobat technicznych dla naszych produktów oraz certyfikowaną przez Instytut Techniki Budowlanej zakładową kontrolą produkcji. Dysponujemy odpowiednim zapleczem magazynowo-logistycznym, który pomaga nam elastycznie dopasować się do potrzeb rynku, a wykwalifikowana i dobrze zgrana kadra pracowników czuwa nad szybką i rzetelną realizacją stawianych przed nią wymagań.
Asortyment oferowany przez firmę AMEX obejmuje wiele segmentów zastosowania różnych mocowań, poczynając od zamocowań ogólnych, przez ramowe i przetykowe, przechodząc kolejno do zamocowań do suchej zabudowy wnętrz i kończąc na zamocowaniach do termoizolacji.
Wsłuchując się w zmieniające się potrzeby rynku od samego początku istnienia firmy stawiamy na innowacyjność i zaawansowanie technologiczne wdrażanych przez nas rozwiązań technicznych do systemów zamocowań w branży budowlanej.
Wynikiem tego jest opracowanie, wyprodukowanie i wprowadzenie na rynek szeregu profesjonalnych mocowań, takich jak m.in.:
Będąc otwartym na nieustannie zmieniające się potrzeby rynku skonstruowaliśmy mocowanie, które jest następcą kołka KRK i które z niewątpliwym powodzeniem łączy w sobie wszystkie najlepsze cechy kołków KAXN i KAXDK.
To wszechstronne zamocowanie dedykowane jest do wszystkich powszechnie stosowanych podłoży. Przebadany został według najnowszych panujących standardów i jako jeden z nielicznych posiada aprobaty w najszerszym zakresie wg norm ETAG 20 (European Technical Approval Guidelines).
Jego koszulka wyprodukowana została z wysokiej jakości Poliamidu, posiada czterostronną strefę rozporu, która gwarantuje maksymalną skuteczność kotwienia i łatwość montażu.
Idąc naprzeciw zmieniającym się trendom, panującym w technice montażu opracowaliśmy kołek, którego największym atutem są czterokrotnie wyższe wyniki prób wytrzymałościowych od tradycyjnie dostępnych kołków.
Protoplastą tego niepowtarzalnego kołka jest KSMK, którego budowa została przemyślnie przekonstruowana, by maksymalnie podnieść jego parametry.
Jego koszulkę wyprodukowaliśmy z wysokiej jakości Poliamidu i dołożyliśmy w niej czterostronną strefę rozporu, uzyskując tym samym najlepsze parametry kotwienia w pełnych podłożach tj. beton, cegła i gazobeton, w odróżnieniu od KSMDK, który dedykowany jest do podłoży tj. porotherm i cegła dziurawka.
Kołek ten dostępny w wariantach z koszulką z kołnierzem skośnym i grzybkowym w najbardziej rozbudowanym zakresie rozmiarów został przebadany i dopuszczony wg najnowszych norm europejskich ETAG 20.
Wsłuchując się w głosy płynące z rynku, na temat zmieniających się podłoży budowlanych, zaprojektowaliśmy innowacyjny wkręcany łącznik do termoizolacji typu LX.
Łącznik typu LX z hartowanym wkrętem stalowym, o jednakowej długości niezależnie od długości łącznika, może być używany do większości materiałów termoizolacyjnych i większości podłoży budowlanych. Wyposażony jest w długą oraz czterostronną strefę rozporu, rozwiązującą problem zakotwienia w pełnych jaki i poryzowanych podłożach budowlanych.
1994
Założenie czteroosobowej Spółki Cywilnej „Amex” z siedzibą w Januszkowicach przy ul. Osadniczej 4, zajmującej jeden budynek o powierzchni 240 m2 na działce o powierzchni 3.000 m2 i posiadającej jedną maszynę wtryskową.
1996
Odejście dwóch wspólników i dalsze prowadzenie firmy przez dwóch braci; Dokonanie pierwszej sprzedaży i zatrudnienie pierwszego pracownika.
1997
Zatrudnienie pierwszych dwóch przedstawicieli.
2000
Powiększenie parku maszyn do czterech wtryskarek i zatrudnienie kolejnych dwóch przedstawicieli.
2003
Rozbudowa zakładu i wybudowanie nowego magazynu o powierzchni 250 m2 oraz hali produkcyjnej o powierzchni 250 m2; Ilość maszyn: 8, ilość osób zatrudnionych: 15, flota: 12 samochodów.
2004
Przekształcenie Spółki Cywilnej w Spółkę Jawną.
2007
Przeniesienie biura i magazynu firmy do Kędzierzyna-Koźla, do wynajętych budynków o powierzchni 2.000 m2. Wzrost ilości maszyn do 18 wtryskarek i ilości zatrudnionych pracowników do 30 osób.
2007
Zakup ziemi pod budowę nowego zakładu o powierzchni 12.200 m2, wybudowanie budynków biurowych i magazynowych o łącznej powierzchni 3.700 m2 oraz innej zabudowy o powierzchni 1.600 m2.
2009
Założenie Spółki z o. o. z Igorem i Natalią Luchkevich „TOW Ameks Technika Kripleni” z siedzibą w Kijowie na Ukrainie.
2013
Przeniesienie części biurowej i magazynowej firmy do nowo wybudowanego zakładu przy ul. Strzeleckiej 17 w Kędzierzynie-Koźlu.
2014
Rozpoczęcie produkcji trzpienia stalowego i gwoździo-wkręta w zakładzie na Ukrainie.
2015
Zakup nowej działki o powierzchni 14.000 m2; Rozszerzenie parku maszyn do 20 wtryskarek, floty do ok. 40 samochodów i osób zatrudnionych do 50 pracowników; Zatrudnienie pierwszego przedstawiciela zagranicznego.
2016
Zmiana adresu rejestrowego firmy na adres nowo wybudowanego zakładu przy ul. Strzeleckiej 17 w Kędzierzynie-Koźlu. Poszerzenie sieci sprzedaży o pierwszego dystrybutora na Litwie.
2017
Przeniesienie działu produkcyjnego z Januszkowic do nowo wybudowanej siedziby w Kędzierzynie-Koźlu. Likwidacja działalności w Januszkowicach.